previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Tu się chleb piecze w starym piecu...

Fajnie tam, ale jednak od 18 lat wracam tu - do małej wsi u podnóża Gorca.
Coś mnie dziś wzięło żeby napisać o tym miejscu. O tym ostatnim znanym mi miejscu, gdzie życiem kierują zupełnie inne zasady i wartości niż te w "normalnym świecie". Zasady , które raczej znamy z opowiadań rodzinnych albo książek i których coraz częściej brakuje...
Tu nie kupuje się chleba... Tu się chleb piecze w starym piecu chlebowym palonym drewnem...
Tu nie kupuje się ryb... Tu się je odławia późną jesienią i je do wiosny...
Tu się nie kupuje ziemniaków, tu się je wykopuje z własnego pola.
Tu nie kupuje się masła czy serów, tylko robi się je z własnej śmietany i mleka.
A jak się przejesz to znajdzie się i własnej roboty lekarstwo
Tu nie zatruwa się powietrza paląc śmieciami, tu pali się drewnem z własnego lasu.
Tu człowiek jest samowystarczalny pracą rąk własnych.
Cieszę się, że moje dzieci mają okazję zobaczyć to co już zapomniane i dostępne jedynie z opowiadań. Jak doi się krowę, zmienia podkowy u konia, piecze chleb, a zanim były sanki zjeżdżano na workach ze słomą.
O gospodarzach można by książkę napisać...tak szczerych, pracowitych, radosnych, pięknych wewnętrznie i pokornych ludzi szukać można ze świecą.
Tu jest ten świat, który daje mi kopa na kolejne parę miesięcy życia w mieście...
Kurzejowka Zasadne - Wrócę tu i zawsze będę wracać.

Co można, a nawet trzeba zobaczyć w okolicy

Trzeba wiedzieć, że sama okolica Zasadnego i Gorców jest bogata w swojej turystycznej ofercie, bowiem obfituje w przedziwne miejsca, i jeszcze dziwniejsze historie, częstokroć niezwykłe w wielu swoich wymiarach. Przy okazji opowiadania o gorczańskich urokach, pienińskim przełomie Dunajca, nietaktem byłoby nie wspomnieć o tym, tak atrakcyjnym, a przecież bezpośrednim otoczeniu „Kurzejówki”. Tak też, jeśli Drogi Gościu, masz ochotę na jednodniową wycieczkę w góry bądź samochodowy wypad kilkanaście, kilkadziesiąt km od Zasadnego to jest z czego wybierać…

Kieżmark i Strażky na Słowacji (70 km od Zasadnego)

Można wybrać się na Słowację i poznać np. wpisany na listę UNESCO zespół urbanistyczny Kieżmarku i renesansowe Strażky...

Ziemia Sądecka i Stary Sącz (30 km od Zasadnego)

Ziemia Sądecka pełna jest pięknych, historycznych miejsc, które także warto zobaczyć, a właśnie tam znajduje się słynny klasztor klarysek w Starym Sączu.

Nowy Wiśnicz i Kopalnia Soli w Bochni (40-50 km od Zasadnego)

Warto odwiedzić renesansowa perłę żupników krakowskich Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, a także zjechać kilkaset metrów szybami w chodniki bogatej w atrakcje Kopalni Soli w Bochni.

Kalwaria Zebrzydowska i Wadowice (60 km od Zasadnego)

Trzeba także udać się do Wadowic na osławione "kremówki", poznać miejsce urodzin i dzieciństwa Karola Wojtyły, jak również wstąpić na dróżki Kalwarii Zebrzydowskiej.

Zasadne znajduje się kilka km na północ od osławionego Łącka, nieformalnego centrum produkcji najlepszej polskiej śliwowicy, skrzętnie poszukiwanej przez wielu, bo ta jak wiadomo "mocno grzeje, krasi lica..."

Nowości z Limanowej i okolicy! Nic nie przeoczysz...

Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się ofercie sportowej naszego regionu. Nie brakuje atrakcji podczas Gorce Ultra Trail.

Szczawa Polanki to dłuższy orczyk „Kiczora” 650 m, dla średniozaawansowanych i wymagających, wyrwirączka „Kubuś” 70 m dla początkujących a także nartostrada 1000 m, dość przyjemna.

Prawdziwy rarytas! Odbywające się od wielu lat w Studenckiej Bazie Namiotowej pod Gorcem spotkanie miłośników piosenki poetyckiej, turystycznej. Tam huczy wiatr i płynie pieśń...

Gorąco polecamy!!!

...czyli jak celnik widzi świat...