previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Tu się chleb piecze w starym piecu...

Fajnie tam, ale jednak od 18 lat wracam tu - do małej wsi u podnóża Gorca.
Coś mnie dziś wzięło żeby napisać o tym miejscu. O tym ostatnim znanym mi miejscu, gdzie życiem kierują zupełnie inne zasady i wartości niż te w "normalnym świecie". Zasady , które raczej znamy z opowiadań rodzinnych albo książek i których coraz częściej brakuje...
Tu nie kupuje się chleba... Tu się chleb piecze w starym piecu chlebowym palonym drewnem...
Tu nie kupuje się ryb... Tu się je odławia późną jesienią i je do wiosny...
Tu się nie kupuje ziemniaków, tu się je wykopuje z własnego pola.
Tu nie kupuje się masła czy serów, tylko robi się je z własnej śmietany i mleka.
A jak się przejesz to znajdzie się i własnej roboty lekarstwo
Tu nie zatruwa się powietrza paląc śmieciami, tu pali się drewnem z własnego lasu.
Tu człowiek jest samowystarczalny pracą rąk własnych.
Cieszę się, że moje dzieci mają okazję zobaczyć to co już zapomniane i dostępne jedynie z opowiadań. Jak doi się krowę, zmienia podkowy u konia, piecze chleb, a zanim były sanki zjeżdżano na workach ze słomą.
O gospodarzach można by książkę napisać...tak szczerych, pracowitych, radosnych, pięknych wewnętrznie i pokornych ludzi szukać można ze świecą.
Tu jest ten świat, który daje mi kopa na kolejne parę miesięcy życia w mieście...
Kurzejowka Zasadne - Wrócę tu i zawsze będę wracać.

Kilka przydatnych informacji dla narciarzy...
Drogi Gościu…
Wiadomo, że w okresie zimowym temat narciarski jest dość „gorącym”... Być może także dla Ciebie… Oto propozycja kilku wybranych ośrodków i stacji narciarskich w promieniu 50 (może więcej!) km od Zasadnego…Lubomierz Ski (15 km od Zasadnego)

Trasy i wyciągi: orczyk 600 m, dla średniozaawansowanych i wymagających; „ośla łączka” dla początkujących; także nartostrada;
Opinia: niewielkie problemy z parkowaniem, miejsce dla poszukiwaczy wrażeń, ceny przyjazne.

Koninki – „Tobołów” (35 km od Zasadnego)

Trasy i wyciągi: krzesełko „Tobołów” 900 m, trudna trasa i orczyk „ Starmaszka” na szczycie 250 m, łatwy;
Opinia: bardzo ładne miejsce w obrębie Gorczańskiego Parku Narodowego, jak na Gorce karnety odrobinę droższe niż w okolicy.

Szczawnica – „Palenica” (30 km od Zasadnego)
Trasy i wyciągi: w sumie cztery wyciągi. Na samym szczycie „Szafranówka” – dwa orczyki po 400 m dla początkujących i średnizaawansowanych, trochę niżej „Palenica” – krzesełko ok. 1000 m (homologacja FIS), trasa trudna i druga, niebieska, łatwa, orczyk 200 m. Prócz tego nartostrada ok. 1800 m.
Opinia: bardzo ładne, efektowne miejsce, nie tylko dla narciarza, ale i górołaza. Można nacieszyć oko panoramą Pienin. Nie najtaniej.

Chabówka – „U Żura” (50 km od Zasadnego)

Trasy i wyciągi: talerzyk „U Żura” ok. 300 m, łatwy; linka 80 m dla początkujących;
Opinia: świetne miejsce do nauki jazdy na nartach i snowboardzie, łatwy dojazd i duży parking, ceny karnetów i wypożyczalni przyjazne.

Wierchomla – „Dwie Doliny” (62 km do Zasadnego)

Trasy i wyciągi: dwa krzesełka z niebiesko-czerwonymi trasami – „Wierchomla I” (z homologacją FIS) ok. 1600 m, drugi „Szczawnik I” 1500 m; także kilka orczyków o dość zróżnicowanych parametrach, dobrych zarówno dla początkujących („Płatek”, „Polanki (homologacja FIS!)”, „Szczawnik II”, dla dzieci „Stonoga”), jak i bardziej wymagających („Frycek”, „Fiedor”, „Toczek”).
Opinia: pełnowartościowy, rozbudowany ośrodek narciarski. Ceny umiarkowanie wysokie.

Rabka - „MaciejowaSki” (50 km od Zasadnego)

Trasy i wyciągi: orczyk „Maciejowa I” 850 m, zarówno trasy dla zaawansowanych, wymagające, jak i łatwe, i orczyk „Maciejowa II” 250 m, dla początkujących;
Opinia: znane miejsce, dość popularne…, ceny umiarkowane.

Limanowa – „Łysa Góra” (25 km od Zasadnego)

Trasy i wyciągi: trzy wyciągi, jeden krzesełko 600, trasa dla dobrych narciarzy i snowboardzistów plus dwa orczyki 300 m, trasy przynajmniej dla średniozaawansowanych;
Opinia: miejsce znane z trudnych tras, aczkolwiek dość popularne. Ceny w standardzie.

Rabka i Chabówka (50 km od Zasadnego)

Można poznać zachodnią część Gorców, pobyć w uzdrowisku Rabki czy zobaczyć ciekawą ekspozycję przeróżnych parowozów w Chabówce.

...

Drodzy Państwo! Skontaktujcie się z nami w celu wszelkich pytań odnośnie planowanego wyjazdu na narty i pobytu w Zasadnym. W miarę możliwości, także naszej wiedzy pomożemy taki wyjazd i pobyt dobrze zaplanować...

Zapraszamy do nas!

Zasadne znajduje się kilka km na północ od osławionego Łącka, nieformalnego centrum produkcji najlepszej polskiej śliwowicy, skrzętnie poszukiwanej przez wielu, bo ta jak wiadomo "mocno grzeje, krasi lica..."

Nowości z Limanowej i okolicy! Nic nie przeoczysz...

Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się ofercie sportowej naszego regionu. Nie brakuje atrakcji podczas Gorce Ultra Trail.

Szczawa Polanki to dłuższy orczyk „Kiczora” 650 m, dla średniozaawansowanych i wymagających, wyrwirączka „Kubuś” 70 m dla początkujących a także nartostrada 1000 m, dość przyjemna.

Prawdziwy rarytas! Odbywające się od wielu lat w Studenckiej Bazie Namiotowej pod Gorcem spotkanie miłośników piosenki poetyckiej, turystycznej. Tam huczy wiatr i płynie pieśń...

Gorąco polecamy!!!

...czyli jak celnik widzi świat...